Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Jednorazowe świadczenie przysługuje:
- matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Jednorazowe świadczenie w wysokości 4000,00 zł przysługuje bez względu na osiągane dochody.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie zostanie pozostawiony bez rozpoznania.
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje:
- w przypadku urodzenia martwego dziecka;
- jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie* albo w pieczy zastępczej.
* oznacza to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.
Ubiegając się o jednorazowe świadczenie należy dołączyć do wniosku:
- zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód w przychodni, z którą NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu;
- inne dokumenty w tym oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia „Za życiem”.
Zasady koordynacji obowiązują w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze,Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
- w Czechach, Danii (z wyjątkiem Grenlandii i Wysp Faro), Estonii, Finlandii, we Francji (także na obszarze Reunion, Martyniki, Gwadelupy i Gujany Francuskiej), Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Niemczech, Holandii, Polsce, Portugalii (w tym na Maderze i Azorach), Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii w tym na Gibraltarze (zasady nie obowiązują natomiast na Wyspie Man i Wyspach Normandzkich), Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
- W przypadku gdy matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka lub członek rodziny tych osób przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, wniosek składa się do organu właściwego, tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o dane świadczenie. Przyjęty wniosek wraz z dokumentami organ właściwy przekazuje wojewodzie, który ustali, czy w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
- W celu przyśpieszenia procedury związanej z rozpatrywaniem wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia „Za życiem”, w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, należy dołączyć do wniosku wypełnione oświadczenie, znajdującego się na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, które jest do pobrania pod adresem:
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego
Szczegółowe informacje o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem:
https://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/
Obowiązujące przepisy prawne
dotyczące jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.